В Зеленій вшанували воїнів УПА, які трагічно загинули в урочищі Зубричний
Українська повстанська армія, яка була заснована на зламі 1942-1943 років, внесла вагомий внесок в український визвольно-революційний рух. Через лави УПА, метою якої було відновлення Української Самостійної Держави пройшло понад 100 тисяч бійців, які вели жорстоку боротьбу як проти нацистів так і проти комуністичного режиму . І на алтар цієї почесної місії також поклали своє життя славні сини та дочки нашого краю, які в складних умовах зі зброєю в руках боронили свою Вітчизну спочатку від німецьких а потім від радянських окупантів.
…5 січня 1946 року трагічно, через зраду полонених упівців, які погодились співпрацювати з енкаведистами, в урочищі Зубричний обірвалося життя українських повстанців, які квартирували в бункері підрайонового провідника ОУН Дмитра Клюшти на псевдо «Чуприна». В той від куль та гранат військ НКВС загинув сам підрайоновий провідник ОУН Дмитро Клюшта та його бойові побратими. Крім вбитих військами НКВС була взята в полон станична «Лелія» (Параскевія Цимбалюк). Також під час ліквідації бункера «Чуприни»,за інформацією Надвірнянського НКГБ, було вбито чекіста-офіцера та поранено трьох сержантів-прикордонників. Врятуватися чудом вдалося тільки дружині «Чуприни» Марії Клюшті, яка після двох кульових поранень, в руку і ногу, все ж таки змогла втекти від переслідувачів та розповісти односельчанам про цю трагічну подію, і дізналася від них що в той же день енкеведисти знищили криївки «Орла» і «Пімсти» , та хто з повстанців там загинув, а кого взяли в полон. Марія Клюшта на псевдо «Чуприниха» була заарештована 30 липня 1947 року та засуджена на 10 років каторги та 5 років обмеження в правах. Після реабілітації в часи незалежної України Марія Клюшта разом з рідними та односельчанами здійснила перепоховання тлінних останків та його побратимів на цвинтарі в с. Зелена.
Напередодні святкування 80-ї річниці з Дня створення Української Повстанської Армії з ініціативи жительки села Зелена Анастасії Осташук, (чиї родичі Василь Цапей, Дутчак Іван, Дутчак (Цапей) Анна перепоховані на цвинтарі) та депутата Пасічнянської сільської ради 8 скликання Наталії Кузюк щирою молитвою та добрим словом було вшановано пам’ять всіх повстанців, які 5 січня 1946 року через зраду загинули в урочищі Зубричний,а в 2000 роціперепоховані сількому цвинтарі в Зеленій.
Поминальну панахиду за полеглими воїнами УПА Попович Марію Ільківну; Поповича Василя Михайловича; Поповича Михайла Михайловича; Клюшту Дмитра Івановича, 1911 року народження, підрайонового провідника ОУН, на псевдо «Чуприна»; Остап’юка Миколи Івановича, 1927 року народження, стрільця УПА; Цапея Василя Гавриловича, 1913 року народження, стрільця УПА на псевдо «Гад»; Дутчак (Цапей) Анну Дмитрівну, (дружину Василя Цапея) , зв’язкову УПА; Дутчака Івана Дмитровича; Худака Степана Миколайовича, стрільця УПА; Кіяшка Петра Миколайовича відслужив настоятель церкви «Святого Димитрія» та церкви «Зіслання Святого Духа» о. Володимир Андрусяк. Спільно з отцем Володимиром за упокій душ загиблих повстанців молилися жителі сіл Черник, Максмець та Зелена, які в той день прийшли віддати шану трагічно загиблим воїнам Української Повстанської Армії
«Ми не маємо права забути імена тих, хто віддав своє молоде життя за Волю та Незалежність нашої України, тож нехай пам’ять про цих безневинно убитих Борців за Волю України згуртує нас, живих, дасть нам наснагу і силу для зміцнення рідної землі, рідної України»- наголосила у своєму виступі депутат Пасічнянської сільської ради Наталія Кузюк.
Вірша-молитву, присвяченого загиблим на Зубричному воїнам-упівцям та сучасним героям України присвятила директор Зеленського сільського будинку культури Галина Яремчук, а жителька села Зелена Анастасія Осташук розповіла присутнім подробиці, які вона чула від своєї мами, про той трагічний день 5 січня 1946 року, коли на Зубричному поклали свої голови повстанець «Чуприна» та його бойові побратими.
В відеоверсії пам’ятного заходу ви також зможете почути розповідь про страшні часи розправи енкаведистів з повстанцями на Зубричному від голови Ради старійшин с. Зелена Івана Мельника, який був особисто знайомий з Марією Клюштою («Чупринихою») дружиною підрайонового провідника ОУН Дмитра Клюшти, та брав участь в перезахороненні останків загиблих повстанців на сільському цвинтарі села Зелена.
… Низько схилімо голови за полеглими Героями та зі смутком і болем у серці вшануємо їх світлу пам’ять. Адже шанувати героїв і бути гідними громадянами України – святий обов’язок кожного із нас.