Сайт працює в тестовому режимі
Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Історичні пам’ятки Пасічнянської громади.Ч-1. Хрести-пам’ятки скасування панщини

«..Пирс кайдан неволї

І з пожежї засіяло

Ясне личко волї»…( H.Н.Устіянович).

Так склалося що в історії України є свої пам”ятні дати. В Галичині однією з таких пам”ятних дат є скасування панщини. Ця довгоочівана подія прийшла до нас на Західну Україну в 1848 році.

…15 травня 1848 року (3 травня за старим стилем) селяни Королівства «Ґаліції та Володимирії», в яке на той час також входили села Битків, Зелена, Пасічна, Пнів, були звільнені від панщини.

…Ще 16 квітня 1848 року австрійський імператор, цісар Фердинанд І, підписав відповідний «патент» (указ), в якому йшлося: «Всякі роботи панщиняні і другі підданчі повинности як господарїв ґрунтових, халупників так і комірників зносяться з днем 3 мая (15 травня за новим стилем) 1848 p.», а вже 22 квітня 1848 року австрійський уряд оголосив циркуляр про те що з 15 травня в Галичині скасовується панщина.

В історії цей рік назвали «Весною народів», а на честь цієї знаменної події в житті селян, в селах Галичини, зокрема в Зеленій, Пасічній та Пнів’ю були встановлені пам’ятні хрести на яких були викарбувані написи: «Память Освободження 3-го Мая 1848 р.», : «Памятка Освободжения Кріпацтва 3-го мая 1848 року», «Памятка Освободжения в День 3-го Мая 1848».

В селі села Зелена, такий пам’ятний кам’яний хрест був встановлений громадою села недалеко від церкви святого Дмитрія спорудженої 1796 року, біля дороги. «За часів радянської влади хрест, на якому викарбувано напис: «…Пам’ять Освободження 3-го мая 1848 Р.» (на відміну від трьох каплиць і двох хрестів які знищені) було врятовано, оскільки він був огороджений великим парканом від дороги. Цей хрест, дякуючи господарям Іванюшу і Борисюку, та головам сільської ради, зберігся донині»- зазначає в своїй книзі «Неначе писанка село Зелена» уродженець Зеленої. краєзнавець Микола Сіщук.

В Пасічній жителями села було встановлено два таких пам’ятних хрести. Один з них знаходиться на території церкви, а інший в нижній частині Пасічної, неподалік першого цеху НГВУ (напроти нафтокачки). В 1990 році пам’ятний хрест, за ініціативи членів осередку Народного Руху України с. Пасічна і його голови Івана Гуша, було відновлено та посвячено за греко-католицьким релігійним обрядом.

Встановлений в 1848 році такий пам”ятний Хрест був і в центрі с.Пнів. На жаль в 60-их роках минулого століття , Хрест вночі по-варварськи був зруйнований за наказом комуністичної влади.

В 1988 році ініціативна група, організована пнівчанином-патріотом Михайлом Васильовичем Плитусом прийняла рішення реставрувати Хрест скасування панщини.

Під покровом ночі та досвітками патріоти-пнівчани розчистили потічок, насипали та розрівняли площу під майбутню пам”ятку.

Основу відновленого Хреста склали уламки пам”ятника знищеного більшовицьким режимом в 1960-ому та чудом збережених односельчнами. Вже готовий Хрест відлили вночі та потім відшліфували на Надвірнянському лісокомбінаті. Окрасою пам”ятника стало Розп’яття Ісуса Христа,чудом не знищене при руйнації пам”ятника, і яке зберіг пнівчанин Василь Гордіца.

На прохання жителів с.Пнів Пам”ятний хрест був освячений в травні 1988 року священником церкви Воздвиження Чесного Хреста м.Надірна о. Орестом Левицьким за участі багатьох жителів с.Пнів, гостей села, та церковного хору з Надвірної”

В травні 2018 року, з нагоди 170-ої річниці скасування панщини та встановлення пам”ятного Хреста, а також 30-ої річниці відновлення та освячення Хреста Свободи, в с.Пнів було проведене Народне віче, організоване Радою старійшин с.Пнів, спільно з сільським головою Василем Гладишем та працівниками Пнівського сільського будинку культури.