Сайт працює в тестовому режимі
Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Історичні пам’ятки Пасічнянської громади. Ч-2. Втрачена святиня с. Пасічна

Завдячуючи відомому польському фотографу Генрику Поддембському (1890-1945), який знайшов себе у краєзнавчій документалістиці та об’їздив в двадцятих –тридцятих роках минулого століття з фотоапаратом в руках всю Галичину, до наших днів збереглися унікальні історичні знімки греко-католицької церкви Святої Параскевії села Пасічна.

Збудували та освятили дерев’яну церкву в селі Пасічна, на дільниці «Горішнянка», названу іменем святої Великомучениці Параскевії, в 1764 році. Поряд з церквою парафіяни звели дерев’яну дзвіницю, яку накрили гонтом.

Церква Святої Параскевії спочатку належала до Отинійського деканату, а потім була перепідпорядкована Надвірнянському деканату. В 1842 році (за іншими даними в 1876 році) на церковному подвір’ї жителі села звели дерев’яний будинок (дім пароха) для проживання священника та його сім’ї.

Греко-католицький храм в Пасічній після побудови патронували (опікувалися) , як зазначено в книзі Романа Процака «Церкви Надвірнянщини і Товмаччини», «цісар, уряд та кредитове земське товариство у Відні» (в той час м. Відень- столиця багатонаціональної держави австрійських Габсбургів).

У церкві Святої Параскевії, до якої за даними збірника «Шематизм Станиславівської Єпархії» за 1889 рік належало 2297 прихожан, а за даними Шематизму наступних років 2584 прихожан, парохували: о. Григорій Сенатович (адміністратор); о. Іван Христофоліменс, титулярний совітник єпископської консисторії з відзнаками крилошанина, народився 1805 року, рукоположений (Рукоположення або хіротонія – обряд, під час якого якого кандидат посвячується у духовний сан, тобто отримує кваліфікацію священнослужителя з правом виконання особливих релігійних обрядів та церемоній) в 1832 році; о. Володимир Король (завідатель); о. Омелян (Еміліян) Андрухович, народився в 1850 році, рукоположений в 1885 році; о. Роман Рубель, народився в 1891 році, рукоположений в 1918 році, призначений на парафію в 1922 році.

За переписом 1921 року в с. Пасічна налічувалось 2297 греко- католиків (всього жителів села на 1921 рік-3432), в 1929 році в Пасічній мешкало 3160 , а в 1935 році 3700 греко-католиків.

Крім греко-католицької церкви Святої Параскевії, в Пасічній була збудована придорожня капличка, а в 1935 році на дільниці «Пасічна-Нафта» жителі села спорудили ще одну каплицю в якій відправляли Богослужіння.

Також при парафії існувало церковне братство тверезості, та українська католицька читальня товариства «Скала», яка діяла під керівництвом місцевого священника.

Під час другої світової війни німецька окупаційна влада, за словами старожилів Пасічної, лояльно ставилась до діяльності греко-католицької церкви, тому в храмі регулярно проводились богослужіння.

При відступі німецької та мадярської армії в вересні 1944 року, через попадання артилерійського снаряду з боку мадярських військ, дерев’яна церква Святої Параскевії згоріла. Також згоріло декілька навколишніх будинків.

В 1997 році жителями села Пасічна на тому місці де згоріла церква (дільниця «Горішнянка») було збудовано та освячено капличку.

На теперішній час з центральної дороги добре видно залишки церковного фундаменту. Столітні дерева, які ростуть на церковному подвір’ї, добре пам’ятають давній дерев’яний храм.

Також залишились цілими, але вже заросли мохом, сходи центрального та одного бокового входів до церкви. Місце де був розташований престіл та іконостас жителі села позначили дерев’яним хрестом.

Ще на церковному подвір’ї збереглося декілька поховань більш як столітньої давності.

Згідно напису «З Глібовських Клаудія (1852-1917рр.) та Єрей Омелян (1850-1921рр.) Андруховичі» на одному з надгробків, який увінчаний кам’яним хрестом, на церковному подвір’ї здобув вічний спочинок парох церкви Святої Параскевії о. Омелян Андрухович та його дружина Клавдія Андрухович.

Поряд з могилою Андруховичів, бачимо ще дві могили увінчані металевими хрестами.

На одному з металених хрестів прикріплена табличка з вилитим на ній написом «ПАВЛИНА ЗЪ ХРИСТОФОЛИМЕНСОВЪ ЛЕВИЦКА. РОЖДЕННА ГОДА 1836. УПОКОИЛАСЯ ГОДА 1874», напис «ВОЛОDИМІРА МYDPAKЪ. 22/6 1888 – 22/7 1888», на овальній таблиці, яка прикріплена до іншого хреста сповіщає, що тут похована дівчинка Володимира, якій Бог уділив всього місяць земного життя.

На теперішній час на території села Пасічна зареєстровані та діють три греко-католицькі церкви: УГКЦ «Святої Параскевії», УГКЦ « Святих Верховних апостолів Петра і Павла», парох яких є отець Олег Гуляк, та УГКЦ «Пресвятої Трійці» (село Постоята), парох церкви-отець Олексій Градюк.