Сайт працює в тестовому режимі
Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

ЩО ТАКЕ ВАКЦИНАЦІЯ ТА КОЛИ ЇЇ ПРОВОДИТИ

Вакцинація – найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань. Організм реагує на введену вакцину, виробляючи імунітет до хвороби.

Вакцинація захищає вашу дитину від інфекцій, запобігає важкому перебігу хвороби й ускладненням – у випадку інфікування. Загартовування, добре харчування важливі для здоров’я дитини, але, на жаль, вони не захищають від інфекційних хвороб. Ніщо не зможе захистити вашу дитину від небезпечних інфекцій краще за вакцинацію.

Щороку завдяки щепленням у світі вдається зберегти 2,5 млн. дитячих життів. Вакцинація попереджає розповсюдження інфекційних захворювань. Завдяки їй у світі було викоренено натуральну віспу, у багатьох країнах – правець новонароджених.

Профілактичні щеплення проти кашлюка, правця, дифтерії, поліомієліту, кору та туберкульозу є обов’язковими і включаються до календаря щеплень, всі інші є додатковими.

  Особливо вразливі до таких хвороб діти і дорослі, які не мають щеплень взагалі або пропустили якесь із щеплень за графіком. 

Тож важливо дотримуватися календаря профілактичних щеплень. Це документ, що містить перелік обовʼязкових профілактичних щеплень та оптимальні строки їх проведення. В Україні календарпрофілактичнихщеплень передбачає імунізацію проти 10 захворювань: туберкульозу, гепатиту В, кору, епідемічного паротиту (свинки), краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та хіб-інфекції.

Коли і відчоговакцинуватися?

  • Гепатит В: протягом першої доби життя, а потім у 2 та 6 місяців.
  • Туберкульоз: одне щеплення у проміжку між 3 і 5 добами життя.
  • Кір, паротит, краснуха: у 12 місяців та 6 років.
  • Дифтерія, правець: у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Дорослі, щеплені за календарем, потребують ревакцинації проти дифтерії і правця кожні 10 років: у 26, 36, 46, 56 і так далі років. 
  • Кашлюк: у 2, 4, 6, 18 місяців.
  • Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.
  • HIb-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців. 

Усі вакцини, передбачені календарем профілактичних щеплень, наявні в Україні і є безоплатними. Тож перевірте, чи має ваша дитина всі необхідні щеплення відповідно до віку. Згадайте, чи отримали ви ревакцинацію упродовж останніх 10 років. Подбайте також про вакцинацію  проти COVID-19 – вона не входить до календаря щеплень, але також є доступною і безплатною.

Якщо ви пропустили якесь зі щеплень, це не значить, що треба розпочинати курс імунізації спочатку. Проте вкрай важливо надолужити пропущені щеплення якомога швидше. Тож зверніться до сімейного лікаря чи педіатра –він допоможе вам скласти індивідуальний графік щеплень.

Бережіть себе та своє здоровя.