У Пнівському сільському будинку культури презентували книгу Марії Кінаш «Синиччина кичера»
На творчий вечір, присвячений талановитому педагогу, учителю вищої категорії «Старший учитель», поетесі Марії Михайлівній Кінаш, в Пнівському сільському будинку культури зібралися численні шанувальники поетичного слова, серед яких колишній директор Пнівської середньої школи Роман Мамчур, педагоги Пнівського ліцею, учні Пнівської середньої школи, яких навчала Марія Кінаш, бібліотекарі сільських бібліотек Пасічнянської територіальної громади.
Марію Кінаш, яка презентувала на творчому вечорі свою книгу «Синиччина кичера» представила присутнім модератор зустрічі, завідувач бібліотеками Пасічнянської сільської ради Надія Осташук.
Марія Михайлівна Кінаш — викладач української мови та літератури, народилася в 1957 році в знаменитому селі Розтоки Путильського району Чернівецької області, в селі яке відоме мистецькими талантами, в гуцульській родині Єремійчуків.У 1978 році закінчила з відзнакою Чернівецький державний університет за фахом «Філолог. Викладач української мови та літератури». Працювала за фахом в закладах народної освіти Кіровоградщини, Буковини, Прикарпаття.
І саме на Прикарпатті, в Пнівській середній школі, куди майбутня поетеса прийшла працювати в 1987 році, Марія Михайлівна знайшла ще одну дружню вчительську родину, з якою вона поєднала свою педагогічну долю на довгі роки, починаючи свою «пнівську частину» з посади заступника директора школи з виховної роботи.
Марія Кінаш- жінка , яка талановита буквально в усьому – в роботі та творчості, відразу полюбилася пнівським школярам новаторськими, сміливими підходами з організації позакласної роботи та дозвілля школярів. Це ще був великий ризик, хоч уже був 1987 рік, була оголошена так звана перебудова і курс на демократію, але «керівна і спрямовуюча» ще добре трималася на ногах і намагалася контролювати навчальний і виховний процесс в навчальних закладах.
Потім, уже посаді учителя української мови та літератури, педагог впродож всього вчительського стажу прививала школярам любов до рідної української мови та літератури і своїм найбільшим здобутком вважає те, що 19 її учнів працюють вчителями та викладачами рідної мови та літератури в навчальних закладах України.
Пані Марія Кінш не позиціонує себе з професійним письменництвом, а її поезії – це данина неперевершеній красі Карпат, її легендам, оповідкам, збереженим традиціям і звичаям, а найголовніше – людям, а книга «Синиччина кичера»- це її перша творча робота уже в пенсійному віці.
«Синиччина кичера»- це віршований твір, це поема-легенда, де людина переплітається з природою, де показані гуцульські традиції та звичаї, побут людей та підкреслене шанобливе ставлення дітей до батьків. Книга насичена описами звичаїв, обрядів, ремесел, гуцульського краю та має досить історичних деталей.
Розповідаючи про свій свій життєвий та творчий шлях, героїня святкового вечора-зустрічі з поетичним словом Марія Кінаш в першу чергу відмітила, що «Синиччина кичера» це її перша пісня любові-любові до рідної мови, до свого краю, до своїх предків, до гуцульської говірки, до української пісні. І саме тому в літературну українську мову книги авторка вдало і доречно вплела гуцульський діалект, а для кращого розуміння діалектів спорядила книгу невеличким словником – 150-а словами гуцульської говірки.
Розповіла авторка і про історію написання та видання «Синиччиної кичері», адже надихнули пані Марію до творчості та посприяли виходу книжки три жителі с. Ростоки: знаний в Україні будівельник і меценат Ігор Яків’юк, який профінансував видання, літературний редактор, автор вступної статті Антолій Томків і юна Оксаночка Грималяк, студентка Вижницького фахового коледжу мистецтв, яка органічно вплела у текст поеми-легенди самобутні малюнки. Вийшла з друку “Синиччина Кичера” 2021 року у видавництві «Черемош».
Також авторка познайомила присутніх з новими своїми віршами, які написані нещодавно, спеціально для творчої презентації в с. Пнів.
Далі для поетеси та всіх присутніх на творчій зустрічі чекала приємна музична несподіванка-коломийки з «Синиччиної кичері» майстерно проспівали учасники вокального колективу «Горлиця» Пнівського сільського будинку культури,
а з уривками поеми-легенди «Синиччина Кичера» присутніх познайомили бібліотекар Пнівської сільської бібліотеки Мар’яна Гуш та працівник відділу культури Пасічнянської ТГ Надія Бойчук.
Привітали п. Марію Кінаш з творчим «первістком», подарували квіти вдячності та мовили про неї тепле слово колеги-педагоги з Пнівського ліцею, з якими авторка «Синиччиної кичери» пропрацювала довгі роки- Марія Кінаш, Ганна Коцько, Магдалина Сіщук, Ганна Іваночко, Галина Федорак, заступник директора з навчально-виховної роботи Пнівського ліцею Василь Космірак, колишній директор Пнівської середньої школи Роман Мамчур
та ї колишні учні (до речі ініціатори творчої зустрічі Марії Кінаш в с. Пнів) Василь Сіщук, Оксана Кричовська, Оксана Андріїв, Григорій Матійчик, Валентина Савчук, для яких Марія Михайлівна була не тільки вчителем, а й добрим наставником, другом та порадником.
Долучилася до всіх привітань і художній керівник Пнівського СБК Галина Пуканюк.
Подяку від Управління освіти, культури, молоді та спорту та від всіх присутніх Марії Михайлівній Кінаш виголосила працівник відділу культури Надія Бойчук,
а модератор зустрічі Надія Осташук висловила вдячність ростоківській поетесі за тепле спілкування, невичерпну енергію й доброту, та побажала пані Марії щастя і довголіття, і щоб «Синиччина кичера» стала для авторки початком великого успіху і вона могла й надалі творити на благо собі та всім читачам.