Сайт працює в тестовому режимі
Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

В Пасічнянській громаді презентували книги місцевих авторів Парасковії Лахви та Євгена Луціва

Пасічнянська територіальна громада – громада працьовитих, гостинних та талановитих людей, закоханих у свій рідний край, у пісню і гарне слово, і ці талановиті люди, які є патріотами рідної землі, є славою і гордістю нашої мальовничої громади. А ще нещодавно літературна скарбниця видань місцевих авторів нашої громади поповнилася двома новими виданими книгами, які вийшли в світ в ТОВ «Надвірнянська друкарня» завдяки проекту підтримки книговидання місцевих авторів, започаткованому в Пасічнянській громаді за ініціативи сільського голови Андрія Гунди при підтримці депутатського корпусу.

І щоб познайомити жителів громади, які дружать з друкованим словом та є поціновувачами творчості місцевих авторів, відділ культури Управління освіти, культури, молоді та спорту Пасічнянської сільської ради зорганізував творчу зустріч громадськості з авторами нововиданих книг Парасковією Лахвою та Євгеном Луцівим, яка відбулася нещодавно в актовій залі Пасічнянського ліцею.

Привітати авторів з довгоочікуваною подією у їхньому житті прийшли друзі, колеги по роботі, та шанувальники творчості Парасковії Лахви та Євгена Луціва. Завітали на свято друкованого слова Пасічнянський сільський голова Андрій Гунда, начальник відділу культури Управління освіти, культури, молоді та спорту Пасічнянської сільської ради Олексій Томин, директор Пасічнянського ліцею Роман Садрук.

Розпочинаючи творчу зустріч, на правах господарки виступила завідувач сільськими бібліотеками Пасічнянської територіальної громади Надія Осташук, яка представила авторів презентованих книг «Відлуння скрипки» Парасковію Лахву , «Мандрівки Пасічною» Євгена Луціва та розповіла про їхній творчий шлях.

Парасковія Лахва, людина зі щирою душею і незлобливим серцем, яка здатна побачити в житті щось добре красиве вічне, і є філологом за професією та покликанням (довгий час працювала в Пасічнянській ЗОШ 1-3 ступеня (тепер Пасічнянський ліцей) вчителем словесності), ще в молодості зуміла відчути тонкі струни рідного слова і захопилася ним.

Її творчість-це легкі, ніжні вірші, у яких відчувається щемлива душа, щирість і безпосередність, а прозові твори, більшість з яких авторка назвала бувальщинами, їй нашептали гори. Новели, замальовки й вірші Парасковії Лахви друкувалися в газетах «Світанок», «Народна Воля», в часописі «Грегіт», альманасі «Джерельні дзвони», а «Відлуння скрипки»-це перша книжка Парасковії Лахви, яка є результатом багаторічного спілкування авторки з людьми.

Натомість Євген Луців, місцевий краєзнавець, вчитель Пасічнянського ліцею, вже відомий широкому колу читачів на теренах Надвірнянщини та Прикарпаття своїми книгами «Бойове мистецтво гуцулів», «Люди з легенди. Життя та боротьба Мирона і Марти Свідруків», «Гуцульська магія», «Від «пасіки» до Пасічної», Чорти ми лісові», «Замовлені від кулі і шаблі», «Просвіта» Надвірнянщини», «Святі і страшні. Партизанська тактика боротьби українського вільного козацтва». І в добірку цих книг вдало вписалася нова книжка автора «Мандрівка Пасічною» яка є туристичним путівником.

Виходячи з кількості виданих книг, автором яких є Євген Луців можна зробити висновок що праця автора над цими виданнями є багатогранною та полягає в історичних, етнографічних дослідженнях, також в дослідженнях усної народної творчості, легенд, переказів, дослідженнях етнографічних груп українців, зокрема духовного світу гуцулів та дослідження про героїчну боротьбу наших краян під час національно-визвольного руху козацької доби, ОУН, УПА.

Книга «Мандрівки Пасічною», продовжує всі ці дослідження Євгена Луціва, яка є розповіддю про походження та історію Пасічної від найдавніших часів і до теперішніх днів, та екскурсійним путівником вулицею Софії Галечко (яка є центральною вулицею с. Пасічна), до села Букове та Бухтівецького водоспаду. В книжці мцсцевого автора також можна прочитати легенди пов’язані з походженням місцевих георгафічних назв, назв гір, річок, потічків с. Пасічна.

Роман Садрук, директор Пасічнянського ліцею, що завітав на творчу зустріч з літераторами, привітав презентантів з творчими здобутками та подарував всім присутнім мелодійну пісню «Моя стежина», на вірші Андрія Малишка та музику композитора Платона Майбороди, яка вдало доповнила атмосферу презентації.

Далі слово взяла авторка книги «Відлуння скрипки» Парасковія Лахва, яка коротко розповіла про себе, свій творчий шлях, про своїх рідних та близьких, що розказували їй про минуле нашого краю, і що більшість членів її родини стали прототипами творів Парасковії Лахви та були першими читачами її поезій та новел. Завершила пані Парасковія свою душевну розповідь старовинною піснею «Коби не мороз…» в якій розповідається про долю дівчини яку батьки примусово віддали за нелюба.

Пасічнянський сільський голова, висловив надію що такі творчі люди як Парасковія Лахва своєю творчістю будуть прославляти нашу громаду, зроблять її відомою, побажав авторці всебічно розвиватися, готувати нову книгу, та пообіцяв всебічну підтримку у видання другої книжки літераторки.

Євген Луців представляючи свою нову книгу «Мандрівки Пасічною» наголосив на тому, що його остання книга-путівник, що розповідає про основні туристичні об’єкти села Пасічна, буде сприяти розвитку цього села, адже туризм є перспективним напрямком в наповнення бюджету громади. Також автор розповів присутнім про нові творчі напрацювання, творчі плани, які на жаль зруйнувала російсько-українська війна, зокрема цього року в київському видавництві мало вийти друге перероблене видання книги «Бойове мистецтво гуцулів», та нова книга «Традиції фізичної культури гуцулів». Але краєзнавець вірить що після перемоги над рашистами, яка обов’язково буде, всі нові напрацювання вдасться втілити в життя.

З народження двох прекрасних книг, які будуть цікавими для читача, зокрема для молодого покоління та туристів, місцевих авторів Парасковію Лахву та Євгена Луціва привітав начальник відділу культури Управління освіти культури, молоді та спорту Пасічнянської сільської ради Олексій Томин, та розповів прсутнім про свою ініціативу створити в Пасічнянській територіальній громаді асоціацію письменників Пасічнянської ТГ, адже в громаді є багато талановитих людей, яких потрібно підтримати у їхньому прагненні творити як поетичне так і прозове слово. Олексій Томин побажав авторам творчих злетів, та презентацій нових книг і подарував презентантам та всім присутнім свою авторську пісню «Перемога наша».

Сільський голова Андрій Гунда, звертаючись до краєзнавця Євгена Луціва, висловив надію що навдовзі пан Євген напише продовження екскурсійного путівника, який буде містити цікаві розповіді про інші населені пункти Пасічнянської територіальної громади та популяризувати наймальовничішу громаду у Україні.

Підсумовуючи творчу зустріч, її модератор Надія Осташук побажала авторам-презентантам нових творчих пошуків та натхнень, нових досліджень нашого краю, нашої громади, мирного неба і Перемоги над ворогом.

Завершилась презентація книг «Відлуння скрипки» та «Мандрівки Пасічною» автограф-сесією. Усі бажаючі мали можливість безкоштовно отримати книги Парасковії Лахви та Євгена Луціва з автографами авторів.

Також книги, які були презентовані на цій творчій зустрічі з друкованим словом, поповнять книжкові фонди сільських та шкільних бібліотек Пасічнянської територіальної громади.