Сайт працює в тестовому режимі
Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

В с. Зелена вшанували пам’ять члена ОУН-УПА Михайла Зеленчука (“Деркача”)

27 вересня 2022 року в селі Зелена Пасічнянської територіальної громади відзначили 98-ту річницю з Дня народження Михайла Юрійовича Зеленчука – учасника українського національно-визвольного руху, члена ОУН, воїна УПА на псевдо «Деркач», політв’язня радянських тюрем і концтаборів, члена Головного проводу КУН, голову Всеукраїнського братства ОУН-УПА з 1991 року по 2012 рік.

На спільну молитву за душу спочилого родича, побратима, друга, односельчанина, на сільському цвинтарі, біля місця останнього спочинку Михайла Зеленчука, зібралися близька та далека родина повстанця, його бойові побратими – упівці Ярослав Юрциняк, Петро Голига, ветерани ОУН-УПА, Голова Всеукраїнського братва ОУН-УПА Богдан Борович, керівник станиці Братства ОУН-УПА Надвірнянського району Євдокія Непеляк, керівники та депутати Пасічнянської територіальної громади, учнівська молодь, жителі Зеленої та навколишніх сіл.

Біля підніжжя пам’ятника Михайлу Зеленчуку, збудуваному відомому земляку вдячними краянами, відбулася поминальна панахида, яку очолив настоятель церкви «Святого Димитрія» та церкви «Зіслання Святого Духа» о. Володимир Андрусяк у співслужінні пароха села Максимець, настоятеля церкви «Покрови Пресвятої Богородиці» о. Григорія Данчишина. Святі отці спільно з усіма учасниками пам’ятного заходу пом’янули вірного сина України Михайла Зеленчука та схилили голови перед пам’яттю усіх українських героїв, які боролися за Незалежність України, за Героїв сьогоднішньої російсько-української війни.

«Молячись за його безмертну душу ми в сьогоднішній день через нашу спільну молитву і це зібрання випрошуємо у Бога ласки, благословення, миру і спокою для нашої держави,тому що кожна така подія як сьогодні, кожна Свята Служба Божа вони мають нас змінювати і ми маємо щось робити для того щоб наша держава могла розвиватися і розквітати»-наголосив о. Володимир Андрусяк у своєму зверненні до присутніх.

Про Патріота своєї держави Михайла Юрійовича Зеленчука, про його тернистий життєвий шлях розповіла керівник станиці Братства ОУН-УПА Надвірнянського району Євдокія Непеляк.

Ройовий, чотовий УПА в сотні “Крука”, куреня “Довбуша”, бунчужний куреня “Бескид” ВО-4 “Говерла” (1946—1947), районовий референт СБ Надвірянщини., 1948—1955 — у підпільній структурі ОУН, хорунжий УПА Михайло Зеленчук, який зиму 1953—1954 перебував в одній криївці з командиром ВО-4 «Говерла» Миколою Твердохлібом-“Громом” відійшов у вічність 19 січня 2013 року на 88-ому році життя. Був засуджений до розстрілу, смертну кару замінено на 25 років каторги.

«Молоді роки синьоокого гуцула проходили по тюрмах. Присілки с. Зелена Фентираль, Черник, Максимець, освятили душу Михайла Зеленчука, тож він залишив для нащадків збірку пісень УПА і Українських Січових Стрільців та книгу спогадів «Останні сальви». Він зумів організувати своїх побратимів по всій Україні та провести Збір ( І Великий Збір вояків ОУН-УПА, квітень 1991року) на якому його було вибрано Головою Всеукраїнського братства ОУН-УПА. Був знайомий з багатьма політичними лідерами, колишніми політв’язнями Вячеславом Чорноволом, Левком Лук’яненком, братами Горинями, членами Гельсінської Спілки. Також багато зусиль Михайло Зеленчук приклав для того щоб бандерівка Слава Стецько (одна з провідних діячок ОУН та Антибільшовицького блоку народів, Перший лідер партії Конгрес українських націоналістів) попала у Верховну Раду (Ярослава Стецько була Народним депутатом України 2-го, 3-го та 4-го скликань). А ще Михайло Зеленчук був зятем греко-католицького священника отця Лопатинського, який перебував і з ним (Зеленчуком) в тюрмі. Також Михайло Зеленчук залишив після себе у спадок майбутнім поколінням відпочинковий комплекс «Говерла» в м. Моршин, в якому оздоровлюються воїни ОУН-УПА, політв’язні, реабілітовані, та сучасні Герої-бійці які боряться проти московського окупанта. Українська держава високо оцінила вклад воіна УПА у розбудову української держави- Михайло Зеленчук нагороджений Орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2008 р.). Але найбільша заслуга його та що він дочекався Соборної, Незалежної Української Держави»- основні тези з розповіді-спогаду про великого сина України, яким поділилася з присутніми Євдокія Непеляк.

Про сильного та незламного Патріота України Михайла Зеленчука у своїх виступах згадали бойовий побратим повстанця, упівець Ярослав Юрциняк, житель села Зелена Іван Мельник, Голова Всеукраїнського братва ОУН-УПА Богдан Борович, доцент кафедри педагогіки та освітнього процесу менеджменту Прикарпатського Національного Університету Наталія Салига, племінник Михайла Зеленчука Іван Зеленчук та Пасічнянський сільський голова Андрій Гунда.

«Нема в нашій громаді родини, в якій не було воїнів ОУН-УПА, в Пасічнянській громаді десятки могил в яких поховані відомі й невідомі герої визвольних змагань, а в теперішній час в громаді немає родини з якої батько, син, чи близький родич чи сусід учасник російсько-української війни, і від Пасічнянської ТГ 326 відважних воїнів захищають нашу громаду та Україну на передовій»-наголосив сільський голова у своєму виступі та поінформував учасників пам’ятного заходу, що з наступного навчального року в закладах освіти Пасічнянської громади започаткують добровільні факультативи з вивчення історії рідного краю на які будуть запрошуватися зокрема учасники визвольних змагань, які будуть мати можливість донести до молодого покоління події історичних часів, дійовими особами якими вони були самі.

«Колискову» присвячену пам’яті всіх Героїв визвольних змагань і Героів російсько-української війни, яка написана в с. Фитьків, заспівала фитьківчанка Оксана Івасик, а учень Зеленського ліцею Андрій Сем’янів душевно прочитав присутнім патріотичного вірша-молитву присвячений всім тим, хто віддав життя за Україну.

Від депутатського корпусу Пасічнянської сільської ради, учнівської молоді Зеленського ліцею, Максимецької гімназії щиру подяку всім організаторам, за проведення такого потрібного заходу склала депутат Пасічнянської сільської ради Наталія Кузюк та прочитала власного вірша, якого присвятила пам’яті Михайла Зеленчука.