Сайт працює в тестовому режимі
Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

З 25 серпня заборонено примусово стягувати борги за житлово-комунальні послуги: кого стосуються зміни?

Парламентом запроваджено тимчасову заборону стягнення боргів за житлово-комунальні послуги з 25 серпня 2022 року і до завершення воєнного стану. Тим не менше відповідні пом’якшення передбачені лише для певних категорій осіб.

          Так, згідно із Законом України № 2456-IX зупиняється стягнення заборгованості за «комуналку» у межах виконавчого провадження з фізичних осіб:

  1. щодо нерухомого майна, яке є місцем постійного проживання такої фізичної особи і було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій;
  2. у територіальних громадах, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають чи перебували у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого Мінреінтеграції.

Нагадаємо, що станом на 23.08.2022 у такому переліку перебувають громади 9 областей: Донецької (66), Харківської (56), Дніпропетровської (9), Луганської (37), Запорізької (60), Херсонської (49), Миколаївської (26), Сумської (22), Чернігівської (5) 👉https://cutt.ly/8CeumLR

Крім того, іншим законом, № 2455-IX передбачено, що до завершення воєнного стану також забороняється примусове виконання виконавчих написів нотаріусів. При цьому постанова або інший процесуальний документ (або їх частина) у межах виконавчого провадження щодо примусового виконання рішень можуть бути скасовані:

1.за зверненням сторони виконавчого провадження (боржника, стягувача);

2.за зверненням особи, права якої порушені;

3. приватним виконавцем – із власної ініціативи за наявності об’єктивних підстав.

Важливо взяти до уваги : враховуючи, що наразі досі не створено реєстр зруйнованого майна, виконавча служба на практиці просто НЕ зможе самостійно зупинити виконання рішень щодо нерухомого майна, яке було знищено або пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій, за відсутності доступу до такої інформації. Відповідно особам, яких стосується передбачені Законом України № 2456-IX пом’якшення, варто самостійно звернутися до виконавця із письмовою вимогою зупинити вчинення виконавчих дій щодо зруйнованого майна.

При цьому до ї заяви обов’язково слід додати завірені документи, що посвідчують:

  1. факт знищення або пошкодження майна (наприклад, акт його обстеження, довідку про пошкодження, видані органами місцевого самоврядування за місцезнаходженням майна; висновок експерта тощо);
  2. реєстрацію місця проживання («прописку») у відповідній квартирі / будинку /іншому житловому приміщенні.

Сектор Надвірнянське бюро правової допомоги

відділу надання безоплатної правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД